Najnowsze posty

BaldurMarzeniem każdego mężczyzny w dzieciństwie jest zostać żołnierzem, strażakiem lub piłkarzem. Co z tego wyszło później pokazuje życie, ale zawsze pozostaje nam pewna alternatywa w postaci gier komputerowych. Gry RPG (Role Playing Game) dają nam możliwość przeniesienia się do fantastycznych krain, w których to jako dzielni bohaterowie będziemy ratować świat, podbijać serca płci przeciwnej i wypijać hektolitry piwa. Trzeba przyznać – kusząca propozycja.


Gdy w 1998 roku wydano pierwszą część Baldur’s Gate, branża gier RPG przeżywała kryzys i nikt nie mógł przewidzieć tak oszałamiającego sukcesu tego produktu. Jej twórcom udało się wspaniale odwzorować świat Zapomnianych Krain (Forgotten Realms), wpleść w nie wciągającą fabułę oraz wszystko to opakować epicką muzyką i przyjemną dla oka grafiką. I chodź wielu uważało, że w grze było za dużo elementów Hack&Slash, a rozwój postaci był nieco mało urozmaicony, to jednak sama gra okazała się hitem i sprzedała się w milionach egzemplarzy. Mimo to, niektórzy mogą narzekać, że początkowy sukces wielu innych tytułów nie przełożył się na późniejszy całej serii. W przypadku Baldura nic z tych rzeczy! Po pierwszej części studio Black Isle wydało jeszcze jej jedną odsłonę i dwa dodatki. Ponad to gra, choć wydana już kilkanaście lat temu, wciąż ma wielu fanów na świecie i pewnie dlatego pół roku temu wydano odświeżoną wersje hitu sprzed lat...

rozwiń...

Przedstawię teraz mały projekcik w JAVA EE. Skorzystałem tu z technologii JavaServer Faces oraz frameworku PrimeFaces. Celem aplikacji jest przedstawienie w formie strony internetowej dynamicznego widoku typu master-detail. Master-detail  cechuje to, że za pomocą kliknięcia na pole z listy w okienku master, wyświetla się jego wartość powiązana w oknie detail. Dzięki takiemu rozwiązaniu w sposób przejrzysty można oglądać dużą liczbę rekordów w bazie. W tym konkretnym przykładzie pracuje co prawda nie na fizycznym silniku bazy danych (np. MySQL) tylko na danych zapisanych w tablicy, ale zasada jest podobna. Należy pamiętać jedynie, że relacja pomiędzy listą okna Master a danymi w oknie Detail wynosi jeden do wiele.

rozwiń...

Jest to prosty program pracujący na wątkach, którego celem jest umożliwienie użytkownikowi odbijanie kulek od paletki, tak aby nie spadły poza ekran.

rozwiń...

Tym razem przesyłam na serwer skrypty PHP do pracy z bazą danych postawioną na serwerze MySQL. Krótki opis bazy (najlepiej spojrzeć na diagram):

Baza danych  obsługuje zarówno osobę odpowiadająca za obsługę posiadanych zbiorów książek (domyślnie: bibliotekarz) jak i użytkownika, chcącego korzystać z biblioteki (patrz: klient). Celem osoby wypożyczającej jest odnalezienie interesującego ją egzemplarza oraz sprawdzenie jego dostępności w bazie.

rozwiń...

W tym wpisie zajmę się grafiką komputerową generowaną dzięki API OpenGL. OpenGL, to cytując wikipedię: „Zestaw funkcji składa się z 250 podstawowych wywołań, umożliwiających budowanie złożonych trójwymiarowych scen z podstawowych figur geometrycznych”. Przedstawie tu dwie animacje trójwymiarowe: dywan i trójkąt Sierpińskiego.

Dywan Sierpińskiego jest to rysunek przedstawiający widok na osiach współrzędnych podzielony na dziewięć równych kwadratów, gdzie część środkowy z nich jest pusty (reszta zamalowana).

rozwiń...

Dziś troszkę z innej beczki. Mianowicie będzie trochę o wydajności i równoległym przetwarzaniu danych. No to do dzieła!

Karta graficzna to jeden z najistotniejszych komponentów w komputerze. Odpowiada nie tylko za generowanie grafiki 3D, ale także do wspomagania albo wyręczania procesora z pewnych obliczeń. W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele nowych rozwiązań układów graficznych, jak GMA. Intela czy nowe generacje GPU przygotowane przez firmy NVIDIA i AMD. Nowoczesne karty graficzne to wielordzeniowe, wyspecjalizowane procesory, które mogą służyć nie tylko do obliczeń związanych z grafiką. Nowe możliwości GPU dostrzegł koncern NVIDIA, tworząc API rozszerzającego możliwości języka C. Ta technologia pozwala zaprojektować programiście aplikację do rozwiązania bardzo złożonych obliczeniowo zadań w krótkim czasie poprzez wykorzystanie mocy przetwarzania równoległego wielu rdzeni procesora graficznego. Ważny jest również nieograniczony dostęp do przestrzeni adresowej karty i możliwość skorzystania ze współdzielonej pamięci. Technologia ma pełne wsparcie dla operacji logicznych i wykonywalnych na liczbach całkowitych, wektorach i macierzach.

rozwiń...

Na drugim semestrze moich studiów informatycznych w programie nauczania mieliśmy przedmiot o nazwie (piszę z głowy): ‘programowanie obiektowe’. Dotyczył on głównie niekochanego przeze mnie C++. O tym dlaczego nie przepadam za tym językiem programowania napiszę może kiedy indziej. Natomiast dziś wrzucam do ‘Projektów’ kod prostej aplikacji okienkowej, której zadaniem jest pełnić funkcjonalność bardzo uproszczonego kalkulatora. Wrzucam ten program, bowiem był to mój pierwszy projekt, który faktycznie ‘do czegoś służył’. ;)

rozwiń...

Od dziecka lubiłem gry. Miłość do gier komputerowych rozpoczęła się gdzieś jeszcze w zerówce podczas zajęć komputerowych. Niewiele później mój dobry kolega z podwórka miał nowy PC o taktowaniu zegara całe 75 MHz. :D Niedługo później swojego PeCeta miałem też ja. To były czasy wspaniałych gier pokroju Prince of Persia czy Colorado (ktoś to jeszcze pamięta?). Ale eksplozja zainteresowania społeczeństwa elektroniką nie sprowadzała się tylko do samego grania. Bardzo szybko powstało wiele różnorakich czasopism o grach, że wymienię tu tylko kilka nazw, takich jak: RESET, Gambler, Secret Service, czy późniejszy Click!.

rozwiń...

Zdecydowałem się napisać tego arta po odświeżeniu sobie serii Tomb Raider. Taką możliwość miałem dzięki zakupieniu za niecałego 40 zł całej serii przygód Lary upakowanej na trzech płytach DVD i wydanej pod szyldem „Tomb Raider Ultimate Edition”. Od razu zabrałem się do grania i po jakimś czasie, pomyślałem jakby to fajnie byłoby zobaczyć panią Croft w filmie fabularnym. Przypomniałem sobie o dwóch poprzednich próbach zekranizowania przygód Lary, w którą to wcieliła się Angelina Jolie. Niestety żaden z filmów nie przypadł mi do gustu. Być może ze względu na moją antypatię do wymienionej wcześniej odtwórczyni głównej roli. Przejrzałem sobie różne fora, po czym wpadłem na pomysł spisania wstępnego zarysu nowego filmu o przygodach rudowłosej pani archeolog. No to do dzieła!

rozwiń...

Ten art.  dotyczyć  będzie  takich  zagadnień  jak  normy  moralne, prawne  czy  etyczne.  Na  wstępie  pozwolę  sobie  przypomnieć  kilka  faktów  z  historii. Mianowicie podstawowymi normami, według których w dalekiej przeszłości budowano kodeksy prawne (nazwijmy je świeckimi) były oczywiście zasady religijne. To one stały się podwalinami  pod  przyszłe  systemy  prawnicze.  One,  oraz  gwoli  ścisłości,  dodałbym  jeszcze kodeksy    honorowe    (np.    rycerskie).    Także w społeczeństwach starożytnych religia odgrywała    olbrzymią    rolę. Wymuszała ona na wiernych większą dyscyplinę, a jak wiadomo, im solidniejszy lud, tym łatwiej wygrywać walkę w odwiecznej wojnie o przetrwanie.  
Naturalnie  owa  kolej  rzeczy  nie  mogła  trwać  wiecznie.  Z  racji  rozwoju  kultury  (poprzez przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie) ówczesne elity rządzące nie były już wstanie wymuszać na masach wiarę w Opatrzność, której to udowodnienie istnienia nie  mogło  się  nigdy  powieść.  Osłabienie  religii  stwarzało  zagrożenie  dla  Pomazańców Bożych (czyt. królów), ale z drugiej strony powodowało rozwój innych doktryn.

rozwiń...